Anais M. Martin "Küçük Moda'nın Hikâyesi ve Moda Söyleşisi"


Anais M. Martin


"Küçük Moda'nın Hikâyesi ve Moda Söyleşisi"


Tarihçi Kitabevi, Moda


Söyleşi Tarihi: 16 Mart 2024 Cumartesi | 15.00

 

Anais M. Martin Kimdir?

İstanbul'da dünyaya geldi ve tüm eğitimini bu kentte tamamladı. Üsküdar Türk Kız Kolejini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümüne ve aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı (şimdiki Kadıköy Devlet Konservatuvarı) Piyano ve Şan bölümlerine devam ederek her iki okuldan mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Devlet Operası'na solist-korist kadrosu ile atanarak bu sanat kurumunda otuz yıl boyunca çalıştı.

Üniversite öğrencisi olduğu yıllarda, üç yıl boyunca Zeytinburnu Çocuk Esirgeme Kurumunun çocuk yuvasında hem küçüklere müzik öğretti hem de yuva öğretmeni adaylarına müzik ve pedagoji kursları verdi. Bu yıllardan "Ömrümün en güzel yıllarıydı." diye söz eder.

Pek çok piyano, şan, tiyatro (artikülasyon, dili doğru konuşma, mimik, vücut dili vb.) öğrencisi yetiştirdiği yurdundan ailevi nedenlerle ayrılıp Fransa'ya yerleşti. Fransa'nın Nice kentinde bulunan operada beş yıl boyunca korist olarak mesleğini sürdürdü. Hâlen yazınsal ve sanatsal etkinliklerini Valence, Grenoble, Nice ve Fransa'nın çeşitli kentleriyle İstanbul arasında sürdürmeye çalışıyor.

1991-1994 yılları arasında dublaj sanatçısı olarak çeşitli stüdyolarda çalıştı.
1992 yılında, İstanbul Devlet Operası'nda sahnelenen "Nabucco" adlı eserde, ülkemize bu eser için gelen yabancı uygulatıcılara çevirmenlik ve reji asistanlığı yaptı.
1993-2003 yılları arasında Fransa'da, Nice kenti operasında korist olarak çalıştı.
Fransa'da uzun yıllar boyunca opera sanatçılığının yanı sıra Story Telling (masalcı- meddah) festivallerine katıldı. Fransa'nın çeşitli şehirlerinde iki ya da üç masalcıyla yaptığı çalışmalar ve gösterilerde yurdunu başarıyla temsil etti. (Grenoble, Rodez, Romans, Valence vb.)
Opera çalışmalarının yanı sıra kırk yıldır aralıksız yazan Anais M. Martin'in makaleleri, kitap tanıtım yazıları, öykü, çeviri ve denemeleri başta Türk Dili dergisi (Kurucusu Ahmet Miskioğlu'nun ölümüne dek sürdü.) olmak üzere çeşitli gazete, derzin ve dergilerde yayınlanmıştır. (Sanat Derzini, Düşkent Fanzin, Kar, Edebiyat-Koop., Agos vb.)
İlk çevirisi 1968 yılında Dünya gazetesi Sanat Kültür sayfasında yayınlandı.

"Ermenice ve Türkçe benim iki ana dilim." diyen müzisyen-yazar Anais M. Martin, Fransızca ve İngilizceyi çok iyi derecede konuşur. "Diğer dillerle de aram, derdimi anlatacak kadar iyidir!" diyor ve ekliyor: "Doğa, hayvanlar, müzik ve çocuklar benim yaşam kaynaklarımdır. Onlar olmadan nefes alamam."
Yazarın "Uyduruk Masallar" dizi kitaplarından yola çıkarak bestelediği müzikli iki çocuk oyunundan ilki "Elma Kurtları" önce İstanbul Devlet Operasi AKM sahnesinde, daha sonra Kadıköy Süreyya Operası sahnesiyle dönüşümlü olarak iki sezon sergilendikten sonra 2009-2010 sezonu boyunca da Antalya Devlet Operası'nda sergilendi. Adı "Kitap Kurdu" olan ikinci müzikli oyun ise İstanbul Devlet Operası tarafından onaylanarak repertuara alınmıştır.
Anais M. Martin'in "Balkabakları" adlı özgün tehcir öykülerini anlattığı kitabı Boğaziçi Getem (Görme Özürlüler Eğitim Merkezi) tarafından sesli kitap hâline getirilerek üniversite kitaplığına alınmıştır.
Yazarın "Küçük Moda" adlı kitabı (İlk Baskı 2010 İstanbul Dünya Başkenti kapsamında yayınlandı.) Fransa'nın en büyük ve prestijli kütüphanesi BNF (Bibiliotheque National de la France) tarafından kabul edilerek kütüphanenin Türk Yazarlar bölümünde sergilenmektedir.
Anais M. Martin hâlen TYS (Türkiye Yazarlar Sendikası) ve TO- BAV (Tiyatro Opera Bale) üyesidir. Modalı olmanın getirdiği nedenlerle sıkı bir FB'lidir. (Fenerbahçe) "Ama ailece yüreğimizde daima üç takım taşıdık." diyen Anais M. Martin, tahmin edileceği gibi BJK (Beşiktaş) ve GS (Galatasaray) takımlarına karşı da eşit sevgi besler.
Anais M. Martin aynı zamanda Fransa'da IFAW (International Foundation for Animals of the World) Dünya Hayvanlarını Koruma kuruluşunun onur üyesidir.


YAZARIN YAYIMLANMIŞ YAPITLARI:

 • Uyduruk Masallar (On kitaplık dizi) - Morpa Yayınları
 • Ballı Masallar - Özyürek Yayınları
 • Balkabakları (Özgün Öyküler) - Pencere Yayınları
 • Küçük Moda (İstanbul'um dizisi kapsamında) - Heyamola Yayınları
 • Kahire'nin Mor Gülü (Öykü) - Aya Kitap
 • Mektup Özlem Giderir mi? (İlk Gençlik Romanı) - Morpa Yayınları
 • Kaala'nın Romanı (İlk Gençlik) - Özyürek Yayınları
 • Eski İstanbullular (Röportajlar) - Heyamola Yayınları
 • Ve Yola Çıktılar (1914-18 Tehcir Öyküleri) - Evrensel Yayınlar
 • Aslan Léo'ya Masallar (On kitaplık dizi) - Özyürek Yayınları

ÇEVİRİLER

 • Kader Ağlarını Örerken (Fr.dan)- Pencere Yayınları
 • Ararat-Ağrı Dağı'nın Öte Yüzü (İng.den) - Pencere Yayınları
 • Kara Kitap (Fr. ve İng.den)- Pencere Yayınları
 • Tokatlı Yetvart'ın Anıları (Fr.dan)- Pencere Yayınları
 • Von Papen'in Anıları (Fr.fan)- Tarihçi Kitabevi


 

 

 

 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 16 Mart, 2024