329. Söyleşi: Neşe Doster "Cumhuriyet, Eğitim ve Kadın"

NEŞE DOSTER KİMDİR?

Kars'ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kars'ta tamamladı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Ek branşı devrim tarihi ve tiyatro tarihidir.

Eğitim kurumlarında ve öğretmen ve yönetici olarak çalıştı. Kütüphane Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü yaptı. Milli Eğitim Baanlığı ve Kültür Bakanlığı'nca başarılı çalışmaları nedeniyle ödüllendirildi. 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı Atatürk konulu yarışmada Türkiye birincisi oldu. Rotary Kulüp tarafından verilen "Onur Ödülü'nü" aldı...

ABD, İran, Suriye, İngiltere, Avusturya, İsviçre, Brezilya, Arjantin, Meksika, Lübnan, Almanya, Fransa, İtalya, Tunus, Azerbaycan dahil pek çok ülkede eğitim ve kadın sorunları hakkında araştırmalar yaptı, konferanslar verdi.

Özel sekörde ve yerel yönetimlerde; eğitim, kültür, sanat, halkla ilişkiler, etkili iletişim alanlarında danışmanlık, STÖ'lerin çağrılısı olarak Cumhuriyet, Kadın Sorunları üzerine konuşmalar yapmaktadır. Üniversitelerde, Tür Devrim Tarihi, Tiyatro Tarihi ve Kadın Tarihi, MSM'de (Müjdat Gezen Sanat Merkezi) Tiyatro Tarihi, Yazarlık ve Etkili İletişim Dersleri verdi.

Gerçek Gündem sitesi başta olmak üzere ulusal ve yerel basında yazmakta, STÖ'ler ve başta sağlık kurumları ve yerel yönetimler olmak üzere kurum ve kuruluşlara etkili iletişim, halkla ilişkiler dersleri vermektedir.

Eserleri...    

Öğretmenin Günlüğü

Kemalizm'de ve Kemalizm Sonrasında Türk Kadını, (Fransız Bilim İnsanı Bernard Caporal ile birlikte)

Kadınlara Dair Akılda Kalanlar

Kars Memleketim Benim

Çilenin Coğrafyası Yok

Yarım Kalan Öykü

Yüreğim Kars'ta Kaldı

Halep'ten İstanbul'a Celile

Gitme Dönmezsin Dedi Annem!

Atatürk'e Hasret Mürekkepli Mektuplar

Gurbetten Kars'a Gönül Köprüsü

Kadın Hakları mı? Hani...

 

 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 9 Aralık, 2023