327. Söyleşi: Buket Uzuner "Ateş Romanında Türk Mitolojisi"

Buket Uzuner

Romancı hikayeci ve gezi yazarı.

Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi, (ABD) Michigan Üniversitesi'nde biyoloji ve çevrebilim eğitimi aldı. (Finlandiya) Tampere Teknik Üniversitesi ve ODTÜ'de araştırmacı olarak çalıştı ve ders anlattı.

Romanları on dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi'nin (IWP) "onur üyesi" olmuş, 2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafından takdir belgesiyle onurlandırılmıştır. Yazar, 2016 yılında Ankara Üniversitesi ve Ankara Öykü Günleri Derneği'nce verilen "Öykü Onur Ödülü"nü almıştır.

Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti'nin 75 Kuruluş yılında Türkiye üniversiteleri, basını, meslek kuruluşları ve 81 ilin valiliklerinden oluşturulan jürinin oylarıyla 'Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını'ndan biri olarak seçilmiştir. 

Yazar, yayımlanışından 34 yıl sonra sansürlenen "Ayın En Çıplak Günü" adlı kitabı nedeniyle Türkiye Yayıncılar Birliği'nin 2020 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'yle onurlandırılmıştır.

"İklim değişikliği"- çevre sorunlarını ele aldığı ve Türk Mitolojisi'nden fantastik ögelerin kullandığı 'TABİAT DÖRTLEMESİ' romanları "Su" "Toprak" "Hava" ve son kitabı olan "Ateş", okurlarıyla buluştu.

Yazar, ilk Osmanlı feminist kadınlarından "Zeynep Hanım" kitabına önsöz hazırlamıştır. 2017'de ilk çocuk kitabı "Ah Bir Kedi Olsam" yayınlanmıştır.

Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Avrupa'da uzun tren yolculukları yapan Buket Uzuner İstanbul'da yaşamaktadır. 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 25 Kasım, 2023