319. Söyleşi: Prof. Dr. BİNGÜR SÖNMEZ | Cehennem Adası; Nargin (Söyleşi Pandemi Nedeniyle Yapılamadı!)

Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ

1952 yılında Sarıkamış’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Pendik Lisesi’ni 1969 yılında bitirerek İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi.1976 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldu. Aynı Üniversite’de 1977-1984 arasındaki uzmanlık eğitimi gördü. 1984 yılında Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp cerrahisi asistanı ve Rayne Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı hastanede 1987-1990 yılları arasında 3 yıl çalışarak koroner cerrahisi eğitimi aldı.
 
1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör oldu. 1990 yılı sonunda kesin dönüş yaparak İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsü’nde göreve başladı ve 1995 yılına kadar aynı zamanda Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. Daha sonra, Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı, aynı zamanda Kadir Has üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Bölümleri Başkanı olarak çalıştı. 2001 yılından beri özel bir hastanenin Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.
 
Yurt içi ve dışında yüzden fazla yayını, 5 kitapta yazdığı 8 bölüm vardır. Radial Arter Greft Hazırlanması, Kalp Yogası ve Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış isimli kitapları var. Birçok tıbbi derginin editor listesinde görevli olup Sarıkamış ile ilgili sinema, belgesel, kitap gibi tüm çalışmalara katkıda bulunuyor ve bilimsel danışmanlığını yapıyor. Ülkem Ateş Çemberi İçinde İken SarıkamışNarginKafkas CephesiÂşıkların dilinden SarıkamışSarıkamış’tan Çanakkale’ye isimli kitapları yayına hazırlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında bulunan 24 derneğin üyesi olan Prof. Dr. Bingür Sönmez, evli, iki çocuk babasıdır.

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 14 Mart, 2020