300. Söyleşi: Gülsün Bilgehan | 100. Yılında Kurtuluş Savaşımız

 

GÜLSÜN BİLGEHAN

Ankara'da doğdu. İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile gazeteci Metin Toker’in kızıdır.   Çocukluğu Pembe Köşk'te geçti. İlk ve orta öğrenimini başkentte tamamladıktan sonra Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nün Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Küçük yaşta gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde yazı dizileri yayımlandı.

Anneannesi Mevhibe Hanım’ın hayatını 2 cilt olarak 1994 ve 1998 yıllarında yayımladı. 2015’de Bilgi Yayınevi tarafından “Mevhibe - Çankaya’nın Hanımefendisi” adı altında tek cilt olarak yayımlandı. Muhafazakar bir Osmanlı kızı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı’nın    ve ikinci Cumhurbaşkanı’nın eşi, Lozan’dan Cumhuriyet’e devrimlerden demokrasiye ve oradan ilk demokratik muhalefete uzanan yolda hem tanık, hem de İsmet İnönü’ye verdiği güç ve destekle yakın tarihimizi şekillendiren kişi olarak Mevhibe İnönü’yü anlattığı eseriyle Bilgehan, İstanbul Birleşik Kadın Kuruluşları tarafından " Yılın Kadın Yazarı" seçildi. "Mevhibe" 2001 yılında Yunancaya çevrildi ve "Abdi İpekçi" ödülünü kazandı. 2003'te Gülsün Bilgehan’ın "Pembe Köşk'ten Masallar" kitabı çıktı.

Bilgehan, Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı, 22-24-26. dönemlerde CHP Ankara Milletvekili seçildi. 2010-2011 arasında CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevi yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKMP) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) asamblesi Türk delegasyon üyeliği yaptı. Avrupa Konseyi’nin en önemli ihtisas komisyonlarından olan “Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanı” seçildi. Bu göreve iki kez seçilen ilk Türk siyasetçi oldu. AKMP Sosyalist kadın Çalışma Grubu Başkanlığı görevini sürdürdü.  

Avrupa Konseyi Üstün Hizmet Madalyası ve Fransa Devleti Onur Nişanı sahibidir. İnönü Vakfı Başkan Yardımcılığını sürdürüyor. Evli ve üç çocuğu var.
 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 2 Kasım, 2019