288. Söyleşi: Osmantan Erkır - Nazım Hikmet'ten Mesud Cemil'e Bursa Cezaevinden Bir Mektubun Hikayesi

OSMANTAN ERKIR

1973 yılında Ankara’da doğdu.İstanbul Saint Michel Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversitede Londra ACL’in Medya Prodüksiyon bölümünden yüksek başarıyla mezun oldu. Yine İngiltere’de Drama Studio London’da oyunculuk dalında master seviyesinde eğitim aldı.

İngilltere’de hem yapım hem oyunculuk dallarında iş deneyimlerinden sonra İstanbul’a dönerek aile şirketi olan STR Film Yapımcılığı’nda çalışmaya başladı. Türkiye televizyonlarına ilk getirdiği format ‘Kim Beşyüz Milyar İster ?’ in çok başarılı olmasıyla, formatlar üzerine yoğunlaştı. Kazandıran Numaralar, En Zayıf Halka, Türkiye Yarışıyor, İnsan Sarrafı, Koltuk ve Popstar gibi birçok uluslararası format yanında Anında Görüntü Show, Artiz Mektebi, Roman Star gibi kendi ürettiği formatların hepsinin yapımcılığını bir kısmının da sunuculuğunu üstlendi.

2013 yılında İstanbul’a Sahne Beşiktaş adlı çok amaçlı bir kültür merkezi kazandırdı. Televizyon ve eğlence dünyasında projeler üretmeye devam eden Osmantan Erkır’ın en büyük hobisi Türkiye’nin sahne, kültür ve sanat konularında yoğunlaştığı koleksiyonu. Bu konularda da çalışmalarını büyük bir heyecanla sürdürüyor.
 
 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 4 Mayıs, 2019