283. Söyleşi: Orhan Bursalı - Seçime Doğru

ORHAN BURSALI

Orhan Bursalı, 1947 yılında doğdu. İlk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Berlin Hür Üniversitesi Otto Suhr Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi okudu. Özellikle Das Kapital, Almanya’nın Restorasyonu ve Üçüncü Dünya Ülkeleri üzerine uzmanlaştı. Almanya’da öğrenciliği sırasında 12 Mart 1971 askeri yönetimine karşı mücadeleye katıldı. 1972’de Türkiye’ye izne geldiğinde tutuklandı, askeri mahkemede yargılandı, iki buçuk yıl hapis yattı.

Gazetecilik hayatına 1974 yılında başladı. Çeşitli gazetelerde dış haberler şefliği, yazıişleri sekreterliği, yayın konseyi üyeliği görevlerinden sonra Cumhuriyet’e geçti. İlerleyen yıllarda pozitif bilimlerle ve teknikle daha çok ilgilenerek Türkiye’nin en iyi, en deneyimli popüler bilim yayıncılarından birisi oldu.  1987 Şubatı’ndan 25 Aralık 2015 tarihine kadar 1501 sayı çıkaran Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı.

1990-1998 yılları arasında TRT 2’de “Bilim Dünyası”, “Bilim Gündemi”, “Bilim Dosyası” başlıkları altında programlar hazırlayıp sundu. 1995-2000 arasında, yediden yetmişe herkese bilimi interaktif öğretmek amacıyla oluşturulan Bilim Merkezi Vakfı’nın kurucusu oldu ve beş yıl boyunca müdürlüğünü yaptı. İstanbul’un ilk eğlenceli bilim gösteri merkezi olan Deneme Bilim Merkezi’nde, ülkemizdeki ilk bilim şenlikleri ve sergilerinin içerik ve organizasyonlarını gerçekleştirdi.

1999-2002 arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Bilim ve Teknoloji Gazeteciliği” dersi verdi. Çeşitli üniversite ve kurumlarda, “Popüler Bilim”, “Bilim ve Toplum”, “Üniversiteler ve Bilim”, “Atatürk ve Bilim”, “Toplum ve Etik”, “Bilim-Teknoloji ve Ekonomi” politikaları ve güncel siyaset üzerine konferanslar verdi, bildiriler sundu.

Bursalı halen, 1 Nisan 2016’dan itibaren yayıma başlayan Herkese Bilim Teknoloji haftalık dergisi ve herkesebilimteknoloji.com sitesinin danışmanlığını yapıyor. Cumhuriyet gazetesinde haftanın dört günü “Bilim ve Siyaset” köşesinde yazıyor.

Kitapları

  •     Yarınına Koşan Bilim, Bir XX. Yüzyıl Takvimi, Yapı Kredi Yayınları, 1993
  •     Türban- Kadın Sorunu mu? Erkek Sorunu mu?, Cumhuriyet Kitapları, 2008
  •     Bilim, Toplum ve İnsana Bakış, Cumhuriyet Kitapları, 2009
  •     Bilgi Toplumu Sınıfı, Dünya ve İktidar Sorunu, Türkiye Bilimler Akademisi,2009
  •     Ulus Yıkıcılığı Zamanları, Cumhuriyet Kitapları, 2010
  •     10 Yıldır AKP-Uluslararası Göstergelerle Türkiye Röntgeni, Cumhuriyet Kitapları, 2011
  •     Hey Türkiye Nasılsın?, Cumhuriyet Kitapları, 2013
  •     Çatışmanın Anatomisi, Cumhuriyet Kitapları, 2014
  •     Aziz Sancar ve Nobel’in Öyküsü, Kırmız Kedi Yayınevi, 2018
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 30 Mart, 2019