278. Söyleşi: Tufan Türenç - Türkiye'de Basın

Tufan Türenç

Tufan Türenç 1945 yılında Bursa‘nın Yenişehir ilçesinde doğdu. Ailesi Bulgaristan‘ın Deliorman bölgesi Tırnova’dan Türkiye‘ye göç etmiştir. Babası, Kilis, Urfa, Siverek, Hilvan, daha sonra Afyon olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinde hizmet etmiş Doktor Niyazi Türenç’tir. Annesi Necdet Hanım’dır. 1950 yılına kadar İstanbul’da yaşadılar. Sonrasında  babasının Afyon’a tayini nedeniyle çocukluğu Afyon’da geçti. İlkokulu Afyon’da okudu.

Yükseköğrenimini yapmak için Nişantaşı’ndaki özel eczacılık okuluna kayıt yaptırdı. Eczacılık eğitiminin kendisine göre olmadığını anlayan Tufan Türenç Fındıkzade’de Gazetecilik Yüksekokulu’na girdi. Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gazeteciliğin kapısını ona açacak olan Abdi İpekçi’ye başvurdu. Ardından polis muhabir yardımcısı olarak gazeteciliğe başladı. 5 yıl muhabirlik yaptıktan sonra yazı işlerine geçti, 2 yıl sonra yazı işleri müdürlüğüne getirildi.

1986 yılında Trabzonspor’un eski başkanlarından iş adamı Mehmet Ali Yılmaz‘ın sahibi olduğu Güneş gazetesine geçti, iki yıl sonra da 1988 yılında Çetin Emeç‘in başında bulunduğu Hürriyet gazetesine geçti. Hürriyet’te 30 yıl süre ile Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından itibaren köşe yazarı olarak görev yaptı. 49 yıl sürdürdüğü mesleğine 2017 yılı sonunda veda etti.

Gazeteciler cemiyeti üyesi ve Fenerbahçe kongre üyesidir.  Gazeteci Pınar Türenç’le evlidir. Gazeteci, Özgürlüğe Uçan Dev, O Manşetler ve 2018 yılında Remzi Kitabevi’nden yayınlanan Babıâli’nin Öteki Yüzü kitapları mevcuttur.

 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 23 Şubat, 2019