277. Söyleşi: Zeynep Göğüş - Göç, Yerleşmek ve Mekanlar

Gazeteci, yazar Zeynep Göğüş, İstanbul’da doğdu.  Babası eski gazeteci ve bakan Ali İhsan Göğüş, annesi Nezahat Alemdar’dır. Baba tarafından Gaziantepli, anne tarafından ise Rumelilidir.

Halen yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir. Ankara, Fribourg ve Brüksel’de yaşadı. Hür Brüksel Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’nin Gazetecilik ve Sosyal İletişim Bölümü’nden mezun oldu. Ekonomi Fakültesi’nde yüksek lisans, Ülke Tanıtımı alanında akademik çalışma yaptı.

Çocukluk hayali olan gazeteciliğe TRT’de başladı. Uzun yıllar gazetecilik yaptı. Mesleğinde muhabir, Brüksel temsilcisi, ekonomi servisi şefi, TV programcısı ve köşe yazarı olarak çalıştı, pek çok ödül aldı. 1991 yılında yayınlanan “Bir Avrupa Rüyası” adlı kitabıyla günümüzdeki Avrupa Birliği tartışmalarını yıllar öncesinden gündeme taşıdı. Bilgi Üniversitesi’nde “Küreselleşme ve Dünya Meseleleri”, Okan Üniversitesi”nde “Ülke Tanıtımı ve Kent Markaları” konulu dersler verdi. Avrupa Birliği ve iletişim alanında danışmanlık yaptı. Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi, Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) kurucu üyesi, PEN Türkiye ve Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.  “Işık Ülkesinden” Zeynep Göğüş’ün ilk romanıdır.    

Yayınlanan kitapları:

  • Bir Avrupa Rüyası (Deneme-Alfa Yayıncılık, 1991)
  • Devekuşunun Kredi Kartı (Makaleler-Alfa Yayıncılık,1997)
  • Kadınlar Olmadan Asla (Derleme-Sabah Kitapları, 1998)
  • Oğluma Avrupa Mektupları (Deneme-Can Yayınları, 2002)   
  • Işık Ülkesinden (Everest Yayınları, 2018)
     
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 16 Şubat, 2019