275. Söyleşi: Musa Ağacık - Musa'dan Beri

Musa Ağacık Kimdir?

“Ben Musa Ağacık... Carl Sagan'ın dediği gibi, su, kalsiyum ve organik maddelerin bileşiğiyim. Ama hepsi bu kadar mı? 1959'da Erzincan'da doğmuşum. Ancak askere erken gideyim deyu 1956 doğumlu olarak tescil edilmişim. 66'da annemin ölümünün ardından 67 yılında İstanbul'a göç ettik.

Okuduğum Bebek Tevfik Fikret İlkokulu'nda ise bazı ilginç gelişmeler olmuştu. Sınıf arkadaşım Şener Bardakçı, "Demirelci" ben ise "İnönücü" idim. Çünkü o sıralarda Meclis'te "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamları" gündemdeydi. Demirel, Denizler'in asılmasını, İnönü ise idamlarına karşı çıkıyordu. O nedenle okul "İnönücü", "Demirelci" deye ikiye ayrılmıştı. Durum Bebek Karakolu'na intikal etti. Karakol Komiseri, Şener Bardakçı'yı tatlı sözlerle ikna etmeye çalışmasına karşın, bana ise "anarşitleri savunuyorum" gerekçesiyle tokat attı. O günden sonra polisle yıldızım bi türlü barışamadı. O nedenle yaşamım boyunca hep "haksızlıklara" karşı mücadele yolunu seçtim.

78'de Aydınlık Gazetesi'ne ayak bastım. Gazetecilik virüsünü kapınca bu kez Demirtaş Ceyhun'un yardımıyla 81 başlarında Türk Haberler Ajansı'na ofisboy olarak girdim. Ve derken 1 Mayıs 81'de 212. maddeden kadroya girdim. Girmesine girdim ama İdare Amirimiz anti sevimli Hayri Eroğlu, Basın kartı Sözleşmemi yaklaşık 5 yıl çekmecesinde "unuttuğu" içün, basın kartımı gecikmeli olarak ancak 87'de alabildim.

Daha sonra THA'dan istifa ederek Güneş Gazetesi'ne gittim. Orada Melih Aşık'la birlikte 1 ay "Arka Pencere" de çalıştıktan sonra, İstanbul Yeni Asır'a, oradan da 86 başlarında Milliyet'e geçtik. 95 yılına kadar "Açık Pencere"de Melih Aşık'la birlikte çalıştık. 95'teki Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Güldemir'in "Gel, o kısa söyleşilerini Milliyet'in birinci sayfasında yap teklifinden sonra ise "Musa'nın Teybi" doğmuş oldu. Köşe yazarı Ahmet Altan'ın "Atakürt" başlıklı yazısından dolayı gazeteden "şut"lanınca, Güldemir'de durumu protesto ederek istifa etti. "Sosyal demokrat" Derya Sazak'ın Genel Yayın Yönetmeni olmasıyla, gazete çalışanları için de sorunlar başlamış oldu. Tabii bu gelişmelerden "Musa'nın Teybi" de fazlasıyla payını aldı. Sonunda istifa ederek Mart 99'dan itibaren Star'da çalışmaya başladım” diye anlatıyor kendi hayat macerasını Musa Ağacık.

Ağacık, 30 yılı aşkın süredir gazetecilik yapıyor. 12 Eylül'den başlayarak Kenan Evren'den Turgut Özal'a, Süleyman Demirel'den Erdal İnönü'ye Necmettin Erbakan'dan Tansu Çiller'e, tanımadığı, o ünlü "zor" sorularından birini sormadığı tek bir politikacı yok. Sovyetlerin son lideri Mihail Gorbaçov bile, Ağacık'ın sorularından nasibini almış!

Yazar,  “Musa’dan Beri” adlı Demirbaş Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabında birbirinden ilginç anılarını anlatmaktadır.
 

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 2 Şubat, 2019