270. Söyleşi: Faruk Akbaş - Fotoğraf Ülkesi Türkiye

FARUK AKBAŞ

1959 Mersin doğumlu olan Faruk Akbaş ülkemizin önde gelen uluslararası gezi ve belgesel fotoğrafçısıdır. Dünyanın birçok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapmaktadır. Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta olan Akbaş’ın fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Hürriyet, Cumhuriyet,  Skylife gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.  Uluslararası bir outdoor giysi firmasının ve Fujifilm’in marka elçiliğini sürdüren Akbaş, dünyanın farklı ülkelerine düzenlenen fotoğraf gezilerinin liderliğini yapmaktadır.

Akbaş çeşitli fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni ve Kayaköy Sanat Kampı’nı kurdu. ISUZU sponsorluğunda, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, “Uzaklara Yolculuk” adıyla TRT ve İz TV’de yayımlandı. TEMA’nın doğa ve yaşam belgesellerini çekti. TRT’de “Yansıma”, İz TV’de “İki Göz Bir Şehir” programının konuğu oldu. “Anadolu’nun Özgün Giysileri” belgesel filmini yaptı. Nepal’de Nokia cep telefonlarının test çekimlerini gerçekleştirdi. Çalışmaları, L'OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. TRT belgesel kanalı için ‘Işığın İzinde’ dizi belgeselinde programlar yaptı.

Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz Üniversiteleri’nde fotoğraf ve belgesel dersleri verdi.

Abdi İpekçi "Dostluk-Barış", İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül ve İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı. Fujifilm X-Photographers dünya fotoğraf topluluğunun arasına seçildi.

Doğa, kültürel yaşam ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. Akbaş, fotoğraflarında insan öğesini çok etkili kullanır. Bunda insan ilişkilerindeki samimiyeti ve doğallığının katkısı büyüktür.

Eserlerinden bazıları şunlardır:

 • Türkiye Fotoğraf Rehberi, Om Yayınevi, 2000
 • Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi fotoğraf albümü, Antartist Yayınları, 2005
 • Asya Yollarında, Say Yayınları, 2006
 • Dijital Dünyada Fotoğraf, Say Yayınları, 2010
 • Maçahel ”Artvin Karçal Dağı Gürcü Köyleri”, Say Yayınları, 2011
 • Anadolu Orkideleri, Say Yayınları, 2012
 • Gezi Fotoğrafçılığı, Say Yayınları, 2013
 • Fotoğraf Teknik Okumaları, Say Yayınları, 2016
 • Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Say Yayınları, 2018
   
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 22 Aralık, 2018