267. Söyleşi: Tanju Cılızoğlu - Kurumsal Kimlik ve CHP

Tanju CILIZOĞLU

Türkiye’nin önemli dönemlerini, siyasetçilerini mercek altına almış deneyimli gazeteci ve yazar Tanju CILIZOĞLU, 1936 Sivas doğumludur.  Vefa Lisesi mezunudur.

1956’da Vatan gazetesinde başladığı gazeteciliğini muhabir, yazar, yazı işleri müdürü olarak Şehir, Hergün, Yeni İstanbul gibi çeşitli gazetelerde sürdürdü. İlk yazıları Onüç dergisinde yer almıştı. Tiyatro dergisini çıkardı.

12 Mart muhtırasıyla solcuların gözaltına alındığı dönem, Cılızoğlu Türkiye İşçi Partili olması ve Komünizm’i övdüğü suçlamasıyla hapse atıldı. Bu dönemi “Balyoz” adlı uzun hikâyesinde anlattı.

1994’te Kocaeli’ye yerleşti. Bir süre Tüpraş’ta basın danışmanlığı, Özgür Kocaeli gazetesinde yazarlık yaptı. 2004’te kendisine ait “Değişim 41” gazetesini çıkarmaya başladı.

Cılızoğlu’nun yılların gazetecilik deneyimlerini aktardığı anılarını içeren “Güzel Yaşadım” kitabı Tarihçi Kitabevi’nden 3. Baskısını yaptı. İsmet İnönü’den Adnan Menderes’e, Doğu Perinçek’ten Yılmaz Güney’e kadar Türkiye’nin yakın tarihine damga vuran isimlerle ilgili izlenimlerini kitapta aktardı. “Güzel Yaşadım” kitabının önsözünde okuyucuya “Gelecek kuşaklar dünü öğrenmek isterlerse, onlara kaynak bırakıyorum. Anılarımı kendimi önemsediğim için değil, bilginin, doğru sentezin sosyolojik olaylarda ayrıntılarda gizli olduğuna inandığım için bu kitap çıktı. Umarım benim kuşkularımdan yararlananlar da çıkar.” diyerek anı yazımının önemine vurgu yapmaktadır.

Halen İzmit'de yaşayan Cılızoğlu, haftalık gazete "Değişim 41"i çıkarmaya devam etmektedir.
 
Son eserlerinden bazıları;

  • Çağlayangil’in Anıları- Kader Bizi Una Değil, Üne İtti, Bilgi Yayınevi, İstanbul, 2007 (3. Baskı)
  • Güzel Yaşadım, Tarihçi Kitabevi, İstanbul, 2017(3.baskı)
  • Kamil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit’i Anlatıyor, Tarihçi Kitabevi, İstanbul, 2017 (4. baskı)
     
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 1 Aralık, 2018