265. Söyleşi: Cenk Başlamış - Bir Türk Gazetecinin Gözünden RUSYA

 

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni (İngiliz Lisesi) ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi. Gazeteciliğe 1983 yılında Türk Haberler Ajansı’nda Dış Haberler Servisi’nde başladı. 1986 yılında Milliyet gazetesinin Dış Haberler Servisi’ne geçti. Sovyetler Birliği’nde yaşanan reform süreci uluslararası alanda büyük yankı uyandırınca gazete yönetimi 1989 yılında Moskova’da daimi bir temsilci bulundurmaya karar verdi, böylece Moskova’daki yerleşik ilk Türk gazeteci olarak çalışmaya başladı. Aradan geçen 21 yıllık sürede Sovyetler-Rusya ile ilgili binlerce haber yazdı, Kafkasya’yı, Orta Asya’yı ve Baltık ülkelerini gezdi, yazı dizileri hazırladı.  
      
Mihail Gorbaçov’dan Vladimir Putin’e, Ebulfeyz Elçibey’den Haydar Aliyev’e, Eduard Şevardnadze’den Mihaill Saakaşvili’ye yüzlerce politikacı ile söyleşiler yaptı. Rusya arşivlerinde çalıştı, yazı dizileri hazırladı. Makaleleri Rusya’da çok sayıda gazete ve dergide yayımlandı. 32. Gün’e, CNN Türk’e katkıda bulundu. BBC Türkçe ve Rusça ile Deutsche Welle’nin Türkçe radyo servisleri için yorum yaptı.

2010 yılı sonlarında Türkiye’ye dönerek Milliyet’te Yazı İşleri Müdürü oldu. 2011 yılı ortalarında gazeteden ayrıldı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazetecilik dersi verdi. Şu anda bağımsız medya eleştiri sitesi Medya Günlüğü’nü
( www.medyagunlugu.com) yönetiyor ve Rusya ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek için  değişik televizyon kanallarındaki programlara katılıyor. İngilizce ve Rusça biliyor.

Cenk Başlamış’ın kitapları;

  • “Sovyetleri Yıkan Darbe: Kuğu Gölü Operasyonu”,
  • “Rusya’da bir Çılgın: Jirinovski”,
  • “Gorbaçov’dan Putin’e Rusya’nın Sırları”,
  • “Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya’yı Ayağa Kaldıran Lider”
     
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 17 Kasım, 2018