251. Söyleşi: Beyzade Özkahraman - Tütün ve Zararları

 

Dr. Beyzade ÖZKAHRAMAN

Sivas'ın Divriği İlçesi'nde doğan Beyzade Özkahraman, ilk ve orta öğrenimini bu kentte, lise öğrenimini ise Karabük Demir Çelik Lisesi'nde tamamladı.
 
İ.Ü. Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Genel Cerrahi Hastalıkları dalında uzmanlaştı. Askerlik sonrası Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Kurucu Öğretim görevlisi oldu. Bu görevle ilgili olarak bir süre Hacettepe Hastanesi'nde bulundu. Daha sonra İstanbul Beyoğlu Hastanesi'nde Genel Cerrahi Kliniği'ne Başasistan oldu.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Sağlık Dairesi Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yaptı.
 
Sağlık Eğitimi dışında İşletme Yöneticiliği konularında bilgisini arttırmak amacıyla İ.Ü. İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nü ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksekokulu'nu bitirdi.
 
Özkahraman, özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak bir süre Hastane Yöneticiliği dersleri verdi. Çok sayıda sivil toplum örgütünün üyesi olup, bu kuruluşların bir kısmında aktif görevlerde bulundu.
 
Bazı özel televizyon kanallarında sağlık programları hazırlayıp sundu ve ayrıca sigarayla savaşım konusunda seminerler verdi.
 
Özel hastaneciliğin duayenlerinden sayılan Op. Dr. Beyzade Özkahraman İstanbul’da 3 adet özel hastane kurmuş olup bu kurumlarda Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başhekimlik yapmıştır. Beyzade Özkahraman’ın “Anlamlı Yaşam Öyküleri” ve “Bir Doktorun Kaleminden Yaşanmış Komik Öyküler” adlı 2 adet öykü kitabı ve ayrıca şiirleri vardır.
 
Sosyal demokrat dünya görüşü nedeniyle SODEP, SHP ve CHP çizgisinde politik çalışmalar içerisinde yer aldı. Sosyal Demokrat Halk Partisi kurucularından olan Özkahraman SHP’de Parti Meclisi Üyeliği, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği ve daha sonra da 3 yıl süre ile İstanbul İl Başkanlığı yaptı.
 
Halen, kısa adı ASUDER olarak ifade edilen, Alkol, Sigara ve Uyuşturucu Bağımlılığına Karşı Savaşım ve Eğitim Derneği Kurucu Genel Başkanı olan Özkahraman, evli ve iki çocuk babasıdır.

Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 21 Nisan, 2018