223. Söyleşi: Fabio L. Grassi - Çerkeslerin Osmanlı İmparatorluğu'na Zorunlu Göçü

 

Doç Dr. Fabio L. Grassi

1963 yılı Roma doğumlu Fabio L. Grassi; “kendisini Türkiye’yi anlamaya ve anlatmaya adayan” İtalyan bir tarihçidir. Türk tarihi alanında büyük uzmanlardandır.

Uzun yıllar İstanbul’da yaşayan Grassi, 2005 yılından sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve aynı üniversitede, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. İtalyanca ve Türkçe yazdığı çok sayıda akademik makalesi vardır.

Grassi’nin,  Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlattığı "Atatürk" adlı kitabı, İtalya’da yayınlandı. Turkuvaz kitap tarafından Türkçeye çevrildi. Grassi, akıcı Türkçesiyle, binlerce kaynaktan ve İtalya'daki arşivlerden faydalanarak hazırladığı bu kitabı, "25 yıllık bir entellektüel serüvenin meyvesi" olarak tanımlamaktadır.Halen Roma Sapienza Üniversitesi’nde Doğu Avrupa Tarihi alanında öğretim üyesi olan Grassi, "İran ve Türki Coğrafyaları Rektör Danışmanlığı" görevini sürdürmektedir.

Avrasya Tarihi, Türk Dili ve Çağdaş Tarih derslerini vermektedir. Modern Tarih, Çağdaş Tarih, Uluslararası İlişkiler Tarihi ve Doğu Dil ve Kültürler alanlarında doçentlik sınavından geçmiştir.

60'ı aşkın bilimsel yayınları içinde aşağıdaki kitaplar en önemlilerindendir;

  • İtalya ve Türk Sorunu 1919-1923 - Kamuoyu ve Dış Politika, Yapı Kredi Yayınları, 2009, İstanbul (2. Baskı 2010);
  • Atatürk, Turkuvaz Kitap, İstanbul, 2009;
  • Türk – İtalyan İlişkilerinde Az Bilinenler, Tarihçi Kitabevi, İstanbul, 2014
  • YENİ BİR VATAN- Çerkeslerin Osmanlı İmparatorluğu’na Zorunlu Göçü 1864, Tarihçi Kitabevi, İstanbul, 2017
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 20 Mayıs, 2017