211. Söyleşi: Arif Keskiner - Yaşar Kemal'li Anılar

Arif Keskiner

1938 yılında Adana’nın Osmaniye ilçesinde bir nalbantın oğlu olarak doğdu. Doğduğu şehirde lise olmadığından bir yıl Adana'da okudu, daha sonra da ailesinden habersiz kaçarak İstanbul’a geldi. Liseyi ve Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’nu hem çalışıp hem okuyarak İstanbul’da bitirdi. 1962 yılında Mehmet Ali Aybar'ın TİP başkanı olmasının hemen ardından partiye girdi ve Ali Yaşar ve Nurer Uğurlu ve de dört işçi arkadaşları ile birlikte Parti'nin Gençlik Kollarını kurdular. TİP’in Beyaz Saray toplantısını düzenlediler.  

Askerliğin ardından sekiz ay kadar arkadaşı Yılmaz Güney’le çalıştıktan sonra dört yıl Ağaoğlu Yayınevi’nin müdürlüğü görevini yürüttü. Daha sonra kitapçılık, spor yazarlığı ve bir yıl İsveç’te muhabirlik yaptı. İşsiz kalınca da bulaşık yıkadı. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre gazetecilik yaptı, daha sonra da, elliye yakın fotoromanın yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi. 1971 de Yılmaz Güney’in Umut filmini Cannes festivaline kaçırdı. Cannes dönüşü bir film şirketi kurdu ve filmciliğe başladı.

"Tatlı Bela", “Namus Borcu“, "Kurt Kız", "Otobüs", "Kapıcılar Kralı", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Maden", "Köşeyi Dönen Adam", “Sensiz Yaşayamam”  ve "Piano Piano Bacaksız" gibi filmlerin yapımcılığını yaptı.  "Yılanı Öldürseler" ve "Piano Piano Bacaksız" filmlerinin senaryo yazımına katıldı. Saydığımız bu filmler arasında "Otobüs", "Kapıcılar Kralı", "Maden", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Namus Borcu",  "Yılanı Öldürseler" ve "Piano Piano Bacaksız" adlı filmlerinden yurt içi ve yurt dışı festivallerde sayısız ödüller aldı. Ayrıca Nebil Özgentürk'le birlikte 10 bölümlük RÜZGÂRA KARŞI YÜRÜYENLER adlı belgesel diziyi yaptılar.

TÜRSAV Vakfı’nın 2015 yılında Türk Sinemasının 100. Yılı dolayısıyla seçkisini yaptığı; Yüz Yılın ON’ları projesinde Kapıcılar Kralı Filmiyle Yüz Yılın En İyi ON Komedi Filminden biri ödülünü,  ve yine Selvi Boylum Al Yazmalım Filmi ile Yüz Yılın En iyi On Drama Filminden biri ödülü ile,  yine aynı Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile bu kez Türk Sinemasının başlangıcından günümüze YÜZ YILIN EN İYİ TÜRK FİLMİ ÖDÜLÜNÜ kazandı.

Ayrıca 2016 yılında Antakya Film Festivalinde YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ’NÜ aldı.

1983’te bitirdiği Anadolu’nun tanıtımıyla ilgili 10 bölümlük Anadolu Uygarlıkları belgeselinden sonra battı ve daha sonra TRT'ye, TRT dışından 3 bölümlük ilk TV dizisi olan, Halit Çapın’ın öz yaşam öyküsü “Bay Alkolü Takdimimdir”'i çekti. Onun ardından beş bölümlük mizah dizisi yaptı. Sıraselviler’deki yazıhanesinde, herkesin Çiçek Bar ya da Arif’in Yeri dediği, tüm sinemacıların ve sanatçıların uğrak yeri olan Sinema Sevenler Derneği Lokali’ni açtı. 26 yıl işlettiği, Çiçek Bar’ı devrettikten sonra kitaplarını yazmaya devam etti.

Çiçek Gibi, Yine mi Çiçek, Elbette Çiçek ve Binbir Renk Binbir Çiçek-Yaşar Kemal’li Anılar adlı kitaplarını yazdı. Daha sonra 2016 yılında arkadaşı M.Melih Güneş’le birlikte yaptıkları “ “Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında” adlı kitaplarıyla da "2016 Yılı Nazım Hikmet Araştırma Ödülü" nü aldılar.

Eserleri:

  • Elbette Çiçek, Doğan Kitap, İstanbul, 2006 (Baskısı tükenmiştir.)
  • Çiçek Gibi, Doğan Kitap, İstanbul, 2013
  • Binbir Renk Binbir Çiçek Yaşar Kemal’li Yıllar, Doğan Kitap, İstanbul, 2013
  • Yine mi Çiçek, Doğan Kitap, İstanbul, 2013
  • Nazım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında, Mitos Boyut, İstanbul, 2016
Soylesi Tarihi: 
Cumartesi, 18 Şubat, 2017